Czym jest technologia automatyzacji

Jest to dziedzina, która ma swoje zastosowanie w każdej strefie technologii inżynieryjnych maszyn i systemów instalacyjnych. Proces automatyzowania ma swoje uzasadnienie w naszej gospodarce. Jego główne cele to:

  • integracja jak największej liczby procesów produkcyjnych, co powoduje poprawę jakości oraz jednorodności produktu, a także zmniejsza koszty pracy;
  • redukcja błędów, które może wykonać człowiek, a których nie dopuści się maszyna;
  • zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy, które wiąże się z mniejszą ilością pracy manualnej.

Technologia automatyzacji obejmuje projektowanie czujników i siłowników, ich regulację i sterowanie maszynami, a także komunikację między systemami. Dzięki EPLAN Project można tworzyć cyfrowe obrazy schematów. Będą one funkcjonować jako źródło informacji dla działów inżynieryjnych i projekcyjnych. Ustrukturyzowanie zadania inżynierii projektowania, produktu lub maszyny stanowi podstawę automatyzacji. Nazywane jest to strukturą funkcjonalną oraz obejmuje funkcje produktu, które mają bezpośredni związek z siłownikami. EPLAN wspiera swoich użytkowników w konfigurowaniu procesów inżynieryjnych we wszystkich dyscyplinach. Oznacza to bardzo wyraźny wzrost wydajności podczas pracy nad projektem EPLAN, ponieważ dane cyfrowe osoby, która z niego korzysta płynnie przechodzą od rozwiązania do rozwiązania, a następnie są ulepszane na każdym etapie procesu.

Technologia automatyzacji w produkcji maszyn i urządzeń

Technologia automatyzacji w produkcji maszyn i urządzeń i jej podstawy obejmują stałe pomiary dla siłowników za pomocą czujników i programowalnych sterowników logicznych. Zasady programowania tych siłowników mogą opierać się na pomiarach pochodzących z czujników. Im wyższy jest stopień zautomatyzowania, tym większa liczba czujników i siłowników zostanie wykorzystana w inżynierii. Elementy te są skomunikowane ze sobą za pomocą systemów magistrali. Budowa maszyn to skomplikowane zadanie inżynierskie, gdzie należy brać pod uwagę wiele różnych parametrów projektowych, a etapem tego jest także praca z czujnikami i siłownikami. Ta technika na platformie EPLAN pozwala swoim użytkownikom na automatyzowanie etapów ich pracy, co wiąże się także z wygodnym generowaniem schematów. Dzięki temu inżynieria projektowania z każdą zmianą staje się łatwiejsza. Nie wymaga pracy ręcznej, mieści wszystko w jednym miejscu w zdigitalizowanej formie, a nawet pozwala na ponowne używanie i przerabianie danych projektów.

Dzięki zautomatyzowaniu pracy możesz oczywiście zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ręcznie monitorowanie projektów i tworzenie dokumentacji zewnętrznych to nużące i często powtarzalne czynności. Zajmować one mogą nawet około 20% czasu twojej pracy, który możesz poświęcić na ważniejsze rzeczy po tym, jak zaczniesz korzystać z EPLANu. Automatyzacja pozwala również na automatyczne sterowanie funkcjami programu. Platforma ułatwia pracę i daje wiele możliwości. Dzięki jej funkcjom możesz wykonywać wiele czynności za pomocą jednego kliknięcia.